Gendeks Girişimcilik Endeksi projesi İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2018 yılı Yaratıcı ve Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında desteklenmektedir.

Tematik Endeks Eğitim ve Çalıştay Fokus Toplantısı-6 Gerçekleştirildi.

Tematik Endeks Eğitim ve Çalıştay Fokus Toplantısı-6 Gerçekleştirildi.

“GENDEKS GİRİŞİMCİLİĞE YOL GÖSTEREN BİR ENDEKSTİR”

Girişimci İş Adamları Vakfı olarak 2018 Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile gerçekleştirmekte olduğumuz GENDEKS (Girişimcilik Endeksi Projesi) TEMATİK ENDEKS EĞİTİM ve ÇALIŞTAY FOKUS TOPLANTISI’nı coşkulu bir katılımla gerçekleştirdik.

Bahariye Mevlevihanesi’ndeki vakıf merkezimizde gerçekleşen ve Girişimci İş Adamları Vakfı Başkanımız Sayın Mehmet Koç’un selamlama konuşmasıyla başlayan program, GİV olarak gerçekleştirdiğimiz en önemli projelerden biri olan GENDEKS (Girişimcilik Endeksi) Projesinin tanıtılması ve proje koordinatörümüz Aziz BATTAL’ın GENDEKS Proje sunumuyla devam etti.

Aziz BATTAL ”Ölçerek Geliştir! Ölçerek Yönet! Ölçerek Üret! Sloganımızla çıktığımız bu yolda firmalarımızın içinde bulunduğu küresel rekabet piyasasındaki konumunun farkındalığını göstermek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki rekabetin gücü girişimciliğin kalitesinden doğar. Küresel rekabette ve iktisadi kârın elde edilmesinde en önemli unsur inovasyon ve kaynakların etkin kullanımını sağlayan süreçlerin geliştirilmesidir” Dedi. GENDEKS Projesinin sektörel bazda ve mukayeseli olarak yapılan ölçüm ve analiz yöntemleriyle oluşturulan tarihsel data setiyle Türkiye’de önemli bir boşluğu doldurmayı ve ayrıca şirketlerdeki girişimcilik dinamiklerini harekete geçirecek vizyonu destekleyerek sürdürülebilir büyümeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra TEMATİK ENDEKS EĞİTİM ÇALIŞTAY FOKUS TOPLANTISI Programının konuğu olarak kürsüye gelen THY Genel Müdürü Bilal EKŞİ; işadamları, girişimciler, akademisyenlerin de bulunduğu katılımcılara, başta Türk Hava Yolları başta olmak üzere İstanbul Havalimanı’na ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. “Türkiye’nin İstanbul Havalimanı’na tartışmasız ihtiyacı vardı. Çünkü Atatürk Havalimanı 1,5 pistiyle artık kapasiteyi son 5 yıldır kaldıramaz durumdaydı. THY yeteri kadar büyüyemiyordu. Türk sivil havacılığı yeteri kadar büyüyemiyordu ve kapasite yetersizliğinden dolayı kuyruklanma oluyordu. Bu havada tur atma şeklinde oluyordu. Çünkü uçak geliyordu, inişte yeteri kadar kapasite olmadığı için aynen köprüdeki trafik kuyruğu gibi havada da kuyruklar oluyordu. Bu son 5 sene böyleydi durum. Dolayısıyla eğer sivil havacılığı büyütecekseniz, THY’yi büyütecekseniz muhakkak yeni bir havalimanı yapılması gerekliydi. İstanbul’a da bir havalimanı yapacaksanız şu anda yapıldığı yerden başka bu büyüklükte bir yer de yoktu. Pilotlar 20 bin lirayla işe başlıyor.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye ve dünyada büyük bir pilot açığı olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Sadece Türkiye’de değil dünyada da büyük bir pilot açığı var. Biz her sene 700-800 civarında pilot almak zorundayız. Bunun 200’ünü kendi okulumuzda yetiştiriyoruz. 200-300’ünü Türkiye’deki diğer uçuş okullarında yetiştiriyoruz. 200’e yakın da yabancı pilot alıyoruz. Şu anda pilot olarak işe başladığınızda 20-25 bin lirayla başlıyorsunuz, sonra en kıdemli olduğunuzda 100 bin liraya kadar çıkıyor. İkincisi uçak teknisyenliği alanında ihtiyaç var. Şu an özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelip Türkiye’deki iyi teknisyenleri kendi ülkelerine alıyorlar. Orada da çocuklar 3-5 bin avro arasında maaşlar alabiliyorlar” dedi.

Katılımcılardan gelen sorulara cevap veren Bilal EKŞİ, herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı. Hatıra fotoğraf çekimi sonrasında program sona erdi.